Halo AIR-TITEĀ® SMD6R6930WHDM SMD6-DM Round Surface Mount Downlight, (1) LED Lamp, 10 W Fixture, 120 VAC, Matte White Housing
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1147940
MFGR #SMD6R6930WHDM
Halo AIR-TITEĀ® Surface Mount Downlight, Round, Series: SMD6-DM, 120 VAC, 10 W Fixture, 0.08 A, LED Lamp, Screw Lamp Base, 1 Lamps, 78.7/82 Lumens/W, 50000 hr Average Life, White Light, 3000 K Color, 90 CRI, High Impact Diffuse Polystyrene Lens, 600 Lumens, Spray Foam Insulation, Surface Mount, Aluminum Housing, Matte White Housing, 7-5/8 in Dia x 10-5/8 in H
Amperage Rating
80m A
Application
For ceiling or wall electrical junction boxes, lighting applications
ARRA Compliant
C
Ballast Type
N/A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
SMD6R6930WHDM
Country of Origin
CN
Currency
EU RoHS Indicator
Finish
White
Gross Weight Per Pack
1.7000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.77
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
9.30 in
Height [Metric]
23.6220 cm
Length
10.60 in
Length [Metric]
26.9240 cm
Lens
Polystyrene
Material
Aluminum
Mounting
Recessed
Number Of Lamps
1
Socket Type
N/A
Standard
cULus Listed - Damp Location;cULus Listed - Wet Location;Energy Star Certified;Airtite
Style
(blank)
Sub Brand
SMD6-DM LED 6" Direct-Mount Surface Downlights
Type
SMD6-DM LED
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
10 W
Width
3.20 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Halo
Manufacturer
Cooper Lighting Solutions
Lamp Type
LED
Voltage Rating
120 V