or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Progress Lighting® P3709-31 BULKHEAD ONE-LIGHT FLUSH MOUNT
Custom_Product_Images_Illustration
Progress Lighting® P3709-31 BULKHEAD ONE-LIGHT FLUSH MOUNT
SKU1064074
MFGR #P3709-31
$/ea
Robust and energy efficient, LED bulkheads are a general-purpose luminaire. Comprised of a die-cast aluminum frame and polycarbonate diffuser. Fixtures are impact resistant and offer various mounting options and can be widely adopted for indoor and outdoor applications.
Robust and energy efficient, LED bulkheads are a general-purpose luminaire. Comprised of a die-cast aluminum frame and polycarbonate diffuser. Fixtures are impact resistant and offer various mounting options and can be widely adopted for indoor and outdoor applications.
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number P3709-31 Color Black Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Painted Gross Weight Per Pack 2.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 1.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405196010 Height 5.87 in Height [Metric] 14.9098 cm Length 9.87 in Length [Metric] 25.0698 cm Material Die-Cast Aluminum Number Of Lamps 1 Returnable Y Socket Type socket Standard cCSAus Style Utilitarian/Commodity UNSPSC 39111521 UPC 11 78524720733 UPC 12 78524720733 Wattage 60 W Width 10.00 in Width [Metric] 25.4000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Progress Lighting™ Manufacturer Hubbell Lamp Type Medium Base Voltage Rating 120 V
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | P3709-31 |
| Color | Black |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Painted |
| Gross Weight Per Pack | 2.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405196010 |
| Height | 5.87 in |
| Height [Metric] | 14.9098 cm |
| Length | 9.87 in |
| Length [Metric] | 25.0698 cm |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Number Of Lamps | 1 |
| Returnable | Y |
| Socket Type | socket |
| Standard | cCSAus |
| Style | Utilitarian/Commodity |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78524720733 |
| UPC 12 | 78524720733 |
| Wattage | 60 W |
| Width | 10.00 in |
| Width [Metric] | 25.4000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Progress Lighting™ |
| Manufacturer | Hubbell |
| Lamp Type | Medium Base |
| Voltage Rating | 120 V |