Advance IMH70GBLSM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 70 W, 120/277 VAC, Pulse
Custom_Product_Images_Illustration
Advance
SKU601439
MFGR #IMH70GBLSM
Alternate Catalog Number
IMH70GBLSM
Amperage Rating
0.66-0.28 A
ANSI Code
C98/M98 &C139 & M143
Catalog Number
IMH70GBLSM
Circuit Type
LOW FREQUENCY
Enclosure
G
EU RoHS Indicator
Frequency
50/60 Hz
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Volume per Pack Metric
224.18
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.9500 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.43
Height
1.20 in
Height [Metric]
3.0480 cm
Length
3.80 in
Length [Metric]
9.6520 cm
Number Of Lamps
1
Output Type
FIXED
Standard
CSA certificate;UL certificate;NOM certificate;RoHS Compliant
Wattage
70 W
Width
3.00 in
Lamp Type
METAL HALIDE
Start Type
PULSE START
Voltage Rating
277 V