Advance IMH70ELFM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 70 W, 120/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
SKU601440
MFGR #IMH70ELFM
Alternate Catalog Number
IMH70ELFM
Amperage Rating
0.68-.029 A
ANSI Code
M139/143
Application
Indoor
ARRA Compliant
C
Ballast Type
Electronic HID
Buy American Compliant
C
Catalog Number
IMH70ELFM
Country of Origin
MX
Currency
Dimmable
NON DIMMABLE
Enclosure
E
EU RoHS Indicator
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Weight Per Pack
1.0200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.46
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
1.20 in
Height [Metric]
3.0480 cm
Length
5.50 in
Length [Metric]
13.9700 cm
Number Of Lamps
1
Power Factor
1.00
Standard
CSA certificate;UL certificate;RoHS Compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified
Sub Brand
E-VISION
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
70 W
Width
1.70 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Advance
Manufacturer
Signify
Ballast Factor
1 PCT
Lamp Type
MH
Voltage Rating
277 V