Advance IMH70DBLSM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 70 W, 120/277 VAC, Pulse
Custom_Product_Images_Illustration
Advance
SKU290260
MFGR #IMH70DBLSM
Alternate Catalog Number
IMH70DBLSM
Amperage Rating
0.28 A
Application
Indoor
ARRA Compliant
C
Ballast Grade
ANSI M98/M139/M143
Buy American Compliant
C
Catalog Number
IMH70DBLSM
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
5 in L x 3 in W x 1-1/2 in H
Dimmable
NON DIMMABLE
Enclosure
D
Enclosure Type
NEMA 4B
EU RoHS Indicator
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Weight Per Pack
1.5600 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.71
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
1.50 in
Height [Metric]
3.8100 cm
Lamp Base Type
E26 Medium
Length
5.00 in
Length [Metric]
12.7000 cm
Material
Metal
Minimum Starting Temperature
-20 °F
Mounting Type
Bolt
Number Of Lamps
1
Power Factor
1.00
Standard
CSA certificate;UL certificate;RoHS Compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified
Sub Brand
E-VISION
Temperature Range
85 °C
Total Harmonic Distortion
15%
Type
Electronic HID Fixed Output
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
76 W
Width
3.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Advance
Manufacturer
Signify
Ballast Factor
1 PCT
Lamp Type
METAL HALIDE
Lamp Wattage
70 W
Start Type
Pulse
Voltage Rating
120 to 277 VAC