Advance IMH50GLFM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 50 W, 120/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Advance
SKU856986
MFGR #IMH50GLFM
The minimum package quantity is 20
Alternate Catalog Number
IMH50GLFM
Amperage Rating
0.47 A
Application
Indoor
ARRA Compliant
C
Ballast Grade
ANSI C193/M110
Buy American Compliant
C
Catalog Number
IMH50GLFM
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
3.9 in L x 3 in W x 1.2 in H
Dimmable
NON DIMMABLE
Enclosure
G
Enclosure Type
NEMA 4B
EU RoHS Indicator
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Weight Per Pack
0.8300 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.38
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
1.20 in
Height [Metric]
3.0480 cm
Length
3.80 in
Length [Metric]
9.6520 cm
Material
Metal
Minimum Starting Temperature
-20 °F
Mounting Type
Surface
Number Of Lamps
1
Power Factor
1.00
Standard
CSA certificate;RoHS Compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified
Sub Brand
e-Vision
Temperature Range
90 °C
Total Harmonic Distortion
15%
Type
Electronic HID Fixed Output
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
56 W
Width
3.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Advance
Manufacturer
Signify
Ballast Factor
1 PCT
Lamp Type
Metal Halide
Lamp Wattage
50 W
Start Type
Pulse
Voltage Rating
120 to 277 VAC