Advance IMH150HLFM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 150 W, 120/277 VAC, Pulse
Custom_Product_Images_Illustration
SKU477798
MFGR #IMH150HLFM
Alternate Catalog Number
IMH150HLFM
Amperage Rating
1.4-0.6 A
ANSI Code
M102 OR M142
Application
Indoor
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
IMH150HLFM
Circuit Type
LOW FREQUENCY
Country of Origin
MX
Currency
Dimmable
NON DIMMABLE
Enclosure
H
EU RoHS Indicator
Frequency
50/60 Hz
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Weight Per Pack
2.0200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.92
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
1.50 in
Height [Metric]
3.8100 cm
Length
6.30 in
Length [Metric]
16.0020 cm
Number Of Lamps
1
Output Type
FIXED
Power Factor
1.00
Standard
CSA certificate;UL certificate;NOM certificate;RoHS Compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified
Sub Brand
E-VISION
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
150 W
Width
3.60 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Advance
Manufacturer
Signify
Ballast Factor
1 PCT
Lamp Type
METAL HALIDE
Start Type
PULSE START
Voltage Rating
277 V