Advance IMH100DBLSM Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 100 W, 120/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
SKU345232
MFGR #IMH100DBLSM
Alternate Catalog Number
IMH100DBLSM
Amperage Rating
0.4 A
Application
Indoor
ARRA Compliant
C
Ballast Grade
ANSI C90/C191/M90/M140
Buy American Compliant
C
Catalog Number
IMH100DBLSM
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
5 in L x 3 in W x 1-1/2 in H
Dimmable
NON DIMMABLE
Enclosure
D
Enclosure Type
NEMA 4B
EU RoHS Indicator
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Weight Per Pack
1.5200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.69
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
1.50 in
Height [Metric]
3.8100 cm
Length
5.00 in
Length [Metric]
12.7000 cm
Material
Metal
Minimum Starting Temperature
-20 °F
Mounting Type
Surface
Number Of Lamps
1
Power Factor
1.00
Standard
CSA certificate;UL certificate;NOM certificate;RoHS Compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified
Sub Brand
E-VISION
Temperature Range
85 °C
Total Harmonic Distortion
15%
Type
Electronic HID Fixed Output
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
109 W
Width
3.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Advance
Manufacturer
Signify
Ballast Factor
1 PCT
Lamp Type
METAL HALIDE
Lamp Wattage
100 W
Start Type
Pulse
Voltage Rating
120 to 277 VAC