or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 56221 Magnetized Clip Light, LED, Rubber Housing, 150 Lumens
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 56221 Magnetized Clip Light, LED, Rubber Housing, 150 Lumens
SKU975221
MFGR #56221
$/ea
Klein® Clip Light, Magnetized, LED Bulb, 150 Lumens, 6 hr Average Life, AAA Battery Type, 3 Batteries, Rubber Housing, 2-1/2 x 7/8 x 4-7/8 in
Klein® Clip Light, Magnetized, LED Bulb, 150 Lumens, 6 hr Average Life, AAA Battery Type, 3 Batteries, Rubber Housing, 2-1/2 x 7/8 x 4-7/8 in
ARRA Compliant U Average Life 6 hr Battery Type AAA Buy American Compliant U Catalog Number 56221 Country of Origin CHN Currency USD Dimensions 2-1/2 x 7/8 x 4-7/8 EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.2600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8513104000 Height 0.80 in Height [Metric] 2.0320 cm Length 4.80 in Length [Metric] 12.1920 cm Material Rubber Case Number Of Batteries 3 Standard ETL, UL Listed Standards ETL ListedUL ListedPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Type Magnetized UNSPSC 39111610 UPC 11 09264456221 UPC 12 092644562211 Width 2.40 in Width [Metric] 6.0960 cm Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Bulb Type LED Housing Material Rubber Lumens High: 150, Low: 50 Lumens Impact and Water Resistant
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Average Life | 6 hr |
| Battery Type | AAA |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 56221 |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2-1/2 x 7/8 x 4-7/8 |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.2600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8513104000 |
| Height | 0.80 in |
| Height [Metric] | 2.0320 cm |
| Length | 4.80 in |
| Length [Metric] | 12.1920 cm |
| Material | Rubber Case |
| Number Of Batteries | 3 |
| Standard | ETL, UL Listed |
| Standards | ETL ListedUL ListedPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Type | Magnetized |
| UNSPSC | 39111610 |
| UPC 11 | 09264456221 |
| UPC 12 | 092644562211 |
| Width | 2.40 in |
| Width [Metric] | 6.0960 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Bulb Type | LED |
| Housing Material | Rubber |
| Lumens | High: 150, Low: 50 Lumens |
| Impact and Water Resistant |