SKU1300929
MFGR #T1621100
the Model T16 Controller accepts signals from a variety of temperature sensors (thermocouple or RTD), while the Model P16 Controller accepts either a 0 to 10 VDC or 0/4 to 20 mA DC input signal. Both controllers can provide an accurate output control signal (time proportional or DC Analog Output) to maintain a process at a setpoint value. dual 4-digit displays allow viewing of the process/temperature and setpoint simultaneously. front panel indicators inform the operator of the controller and output status. the comprehensive programming allows these controllers to meet a wide variety of application requirements.
Amperage Rating
0.045 A
Catalog Number
T1621100
Color
Black
Connection Type
Wire Clamping Screw
Country of Origin
US
Dimensions
1.95 in L x 1.95 in W x 4.17 in H
DIN Type
DIN 1/16
Display
Dual 4-Digit LCD
Enclosure Type
NEMA 4X/IP65
Gross Weight Per Pack
1 lb
Mounting Type
Panel
Power Consumption
8 VA
Proportional Band
0 to 999.9%
Series
T16
Standards
UL File No. E179259, cULus Listed, ISO, CE Certified, RoHS Compliant
Switch Function
Solid State
Type
AC Current/Voltage
Voltage Rating
85 to 250 VAC
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Red Lion®
Manufacturer
Red Lion Controls
Control Mode
On-Off/PID
Control Period
100 ms
Output
Logic/SSR 7 VDC