SKU998517
MFGR #PXU11A20
Amperage Rating 4 to 20 mA/0 to 50 mA Catalog Number PXU11A20 Color Black Country of Origin TW Dimensions 1.89 in L x 1.89 in W x 3.14 in D DIN Type DIN 1/16 Display Dual 4-Digit LCD Enclosure Type IP65 Gross Weight Per Pack 0.4150 lb Mounting Type Flush Series PXU Standards cULus Listed, ISO, CE Certified, RoHS Compliant Switch Function (2) SPST-NO Type AC Voltage Rating 100 to 240 VAC Stock Status NONSTOCK Brand Red Lion® Manufacturer Red Lion Controls Control Mode On/Off/PID/User/Manual Control Period Programmable Output Logic/SSR/Relay Sensor Type Universal/Thermocouple/RTD 0 to 10 VDC, 4 to 20 mA (0 to 50 mA) universal inputs Full PID control On demand auto-tuning Independently configured outputs Easy programming Front panel push-button or crimson software Digital pot functionality Reduced case depth Main control and secondary control relay RS-485 communications 2 programmable user inputs Accepts 0 to 10 V, 0/4 to 20 mA/0 to 50 mV signals 2 user programmable function buttons Dual relay alarms
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 to 20 mA/0 to 50 mA |
| Catalog Number | PXU11A20 |
| Color | Black |
| Country of Origin | TW |
| Dimensions | 1.89 in L x 1.89 in W x 3.14 in D |
| DIN Type | DIN 1/16 |
| Display | Dual 4-Digit LCD |
| Enclosure Type | IP65 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4150 lb |
| Mounting Type | Flush |
| Series | PXU |
| Standards | cULus Listed, ISO, CE Certified, RoHS Compliant |
| Switch Function | (2) SPST-NO |
| Type | AC |
| Voltage Rating | 100 to 240 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Lion® |
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Control Mode | On/Off/PID/User/Manual |
| Control Period | Programmable |
| Output | Logic/SSR/Relay |
| Sensor Type | Universal/Thermocouple/RTD |
| 0 to 10 VDC, 4 to 20 mA (0 to 50 mA) universal inputs |
| Full PID control |
| On demand auto-tuning |
| Independently configured outputs |
| Easy programming |
| Front panel push-button or crimson software |
| Digital pot functionality |
| Reduced case depth |
| Main control and secondary control relay |
| RS-485 communications |
| 2 programmable user inputs |
| Accepts 0 to 10 V, 0/4 to 20 mA/0 to 50 mV signals |