Red Lion PCU11000 PCU Process Controller, Control Mode On/Off/PID, Analog/Linear 4 to 20 mA
SKUPDW~10031293
MFGR #PCU11000
Red Lion Process Controller, Series: PCU, On/Off/PID Control, Analog/Linear 4 to 20 mA Output, 100 to 240 VAC, 4 to 20 mA, Dual 4-Digit LED Display, Jaw-Type Screw, Panel Mount, NEMA 4X/IP65, 3.6 in H x 0.75 in W x 5.41 in D
Amperage Rating 4 to 20 mA Catalog Number PCU11000 Connection Type Jaw Screw Dimensions 3.6 in H x 0.75 in W x 5.41 in D Display Dual 4-Digit LED Enclosure Type NEMA 4X/IP65 Gross Weight Per Pack 1 lb Mounting Type Panel Series PCU Standards ISO Certified, RoHS Compliant Voltage Rating 100 to 240 VAC Stock Status NONSTOCK Brand Red Lion® Manufacturer Red Lion Controls Control Mode On-Off/PID Output Analog/Linear 4 to 20 mA Dual 4-digit, 0.4 x 0.3 in LED 0 to 10 VDC or 0 (4) to 20 mA input Auto-tune
- Substitute Products
| Amperage Rating | 4 to 20 mA |
| Catalog Number | PCU11000 |
| Connection Type | Jaw Screw |
| Dimensions | 3.6 in H x 0.75 in W x 5.41 in D |
| Display | Dual 4-Digit LED |
| Enclosure Type | NEMA 4X/IP65 |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Mounting Type | Panel |
| Series | PCU |
| Standards | ISO Certified, RoHS Compliant |
| Voltage Rating | 100 to 240 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Lion® |
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Control Mode | On-Off/PID |
| Output | Analog/Linear 4 to 20 mA |
| Dual 4-digit, 0.4 x 0.3 in LED |
| 0 to 10 VDC or 0 (4) to 20 mA input |