Banner Engineering EZ-Screen® SLSE30-1200Q8 Safety Light Curtain, 1200 mm H Protected, 0.1 to 18 m Operating Range
Custom_Product_Images_Illustration
BANNER®
SKU309670
MFGR #SLSE30-1200Q8
Banner Engineering EZ-Screen® Safety Light Curtain, 1200 mm Protected Height, 0.1 to 18 m Operating, 80 Beam, 1270 mm Overall Height, 23 ms Response, +/-2.5 deg Aperture Angle, Infrared LED Light Source, 24 VDC Supply Voltage, 2 PNP Safety Output Rating, 100 mA Supply, Aluminum Housing, Yellow Polyester Powder Coated, IP65, M12 Quick-Disconnect, 0 to 55 deg C
Aperture Angle
+/-2.5 °
Catalog Number
SLSE30-1200Q8
Connection Type
M12 Quick-Disconnect
Country of Origin
MX
Enclosure Type
IP65
Finish
Yellow Polyester Powder Coated
Gross Weight Per Pack
1.1800 lb
Housing Material
Aluminum
Light Source
Infrared LED
Power Supply
100 mA
Response Time
23 ms
Safety Output Rating
2 PNP
Standards
CE Approval
Storage|Operating Temperature
0 to 55 °C
Supply Voltage
24 VDC
UPC 11
UPC 12
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Banner®
Manufacturer
Banner Engineering Corp.
Number of Beams
80
Operating Range
0.1 to 18 m
Overall Height
1270 mm
Protected Height
1200 mm