Turck PT200PSIG-2003-I2-H1141 (6836992)
Turck
SKU1057152
MFGR #6836992
Pressure Transmitter, With Current Output (2-Wire), Fully welded metal measuring cell, 7…33 VDC, Analog output 4…20 mA, Pressure range 0…200 psi rel.
Catalog Number 6836992 Country of Origin CH Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 92.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9026204000 Returnable N Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Fully welded metal measuring cell, Pressure range 0…200 psi rel., 7…33 VDC, Analog output 4…20 mA, Process connection 1/4-18 NPT male thread, Plug-in device, M12 × 1
- Substitute Products
| Catalog Number | 6836992 |
| Country of Origin | CH |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 92.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9026204000 |
| Returnable | N |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Fully welded metal measuring cell, Pressure range 0…200 psi rel., 7…33 VDC, Analog output 4…20 mA, Process connection 1/4-18 NPT male thread, Plug-in device, M12 × 1 |