Telemecanique XMAV12L2135 XMA Fixed Differential, Pressure Sensor sensing
Telemecanique Sensors
SKUPDW~12912316
MFGR #XMAV12L2135
Telemecanique XMAV12L2135, Fixed Differential, XMA, Pressure Sensor Sensing Method, 3 A, Screw Clamp Terminal Connection, 174.05 psi Pressure, 4.45 in H x 2.24 in W x 3.84 in D Size, IP54 Enclosure, -25 to 55 deg C Operating, Environmental Conditions: -40 to 158
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XMAV12L2135 |
| Application | For regulation between two thresholds |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XMAV12L2135 |
| Conduit Connection | 2 entries tapped for Pg 13.5 cable gland NF C 68-300 |
| Contact Configuration | 1 C/O snap action |
| Country of Origin | UKN |
| Enclosure | PC impregnated with Lexan 123 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 512.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032200000 |
| Height | 6.1000 in |
| Height [Metric] | 6.1000 cm |
| Item Group | 22661 |
| Length | 11.3000 in |
| Length [Metric] | 11.3000 cm |
| Returnable | N |
| Sub Brand | XMA |
| Substitute Product Catalog Number | XMAZL001 |
| Type | Electromechanical pressure sensor;Fixed differential |
| UNSPSC | 39122210 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 16.7000 in |
| Width [Metric] | 16.7000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| For regulation between two thresholds |
| Without local display |
| 6 kV EN/IEC 60947-1 uimp rated impulse withstand voltage |
| 2 entries tapped for Pg 13.5 cable gland NF C 68-300 cable entry |
| External setting |
| Transparent colour of cover |
| 18.85 to 1745 psi (1.3 to 12 bar) adjustable range of switching point on rising pressure |
| 4.35 to 149.39 psi (0.3 to 10.3 bar) adjustable range of switching point on falling pressure |
| Diaphragm pressure actuator |
| 14.50 psi (1 bar) possible differential minimum at low setting |
| Any position operating position |
| 217.56 psi (15 bar) maximum permissible pressure - per cycle |
| 10 A cartridge fuse gG (gl) short-circuit protection |
| 500 V EN/IEC 60947-1 ui rated insulation voltage |