Bussmann® LPN-RK-40SP Low-Peak™ LPN-RK Current Limiting Time Delay Fuse, 40 A, 250 VAC/125 VDC, 300/100 kA Interrupt, Class RK1
Custom_Product_Images_Illustration
SKU169290
MFGR #LPN-RK-40SP
The minimum package quantity is 10
Ultimate protection Class RK1 dual element, current- limiting time-delay fuses available with optional open fuse indication. Time-delay - 10 seconds (minimum) at 500% of rated current (8 seconds for 0 - 30 A sizes).
Alternate Catalog Number
LPN-RK-40SP
Application
Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security Systems
ARRA Compliant
C
Body Size
13/16 in Dia x 3 in L
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LPN-RK-40SP
Connection
Ferrule end x ferrule end
Country of Origin
MX
Currency
Element
Dual
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
0.1200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.23
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
0.81 in
Height [Metric]
2.0574 cm
Length
3.00 in
Length [Metric]
7.6200 cm
Material
Melamine
Mounting Type
Holder
Response Time
10 S at 500%