Bussmann® LPN-RK-35SP Low-Peak™ LPN-RK Current Limiting Time Delay Fuse, 35 A, 250 VAC/125 VDC, 300/100 kA Interrupt, Class RK1
Custom_Product_Images_Illustration
SKU5251
MFGR #LPN-RK-35SP
Ultimate protection Class RK1 dual element, current- limiting time-delay fuses available with optional open fuse indication. Time-delay - 10 seconds (minimum) at 500% of rated current (8 seconds for 0 - 30 A sizes).
Alternate Catalog Number
LPN-RK-35SP
Application
Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security Systems
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LPN-RK-35SP
Connection
Ferrule end x ferrule end
Country of Origin
MUL
Currency
Element
Dual
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
0.1300 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.54
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
0.81 in
Height [Metric]
2.0574 cm
Length
3.00 in
Length [Metric]
7.6200 cm
Response Time
10 S at 500%