Bussmann® LPN-RK-125SP Low-Peak™ LPN-RK Current Limiting Time Delay Fuse, 125 A, 250 VAC/VDC, 300/100 kA Interrupt, Class RK1
Custom_Product_Images_Illustration
Bussmann
SKU5258
MFGR #LPN-RK-125SP
Ultimate protection Class RK1 dual element, current- limiting time-delay fuses available with optional open fuse indication. Time-delay - 10 seconds (minimum) at 500% of rated current (8 seconds for 0 - 30 A sizes).
Alternate Catalog Number
LPN-RK-125SP
Application
Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security Systems
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LPN-RK-125SP
Connection
Blade end x blade end
Country of Origin
MUL
Currency
Element
Dual
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
0.1000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.39
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.90 in
Height [Metric]
4.8260 cm
Length
7.40 in
Length [Metric]
18.7960 cm
Response Time
10 S at 500%
Size
0.61 In Diameter X 7.13 In Length
Standard
RoHS Compliant,CE Marked
Standards
ARRA, Buy American Act Compliant, UL Listed, CSA C22.2 Certified, CE Certified, RoHS Compliant
Sub Brand
Bussmann Series
Type
Fuse
Width
1.90 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Bussmann
Manufacturer
Eaton
Amperage Rating
125 A
Class
RK-1
Interrupt Rating
300 kAIC at 250 Vac100 kAIC at 250 Vdc
Voltage Rating
250 VAC//VDC