Marathon® 6CC30A1SPQ FUSE HOLDER,30 AMP,600 VAC/VDC,CC,PNL,1
SKU28655
MFGR #6CC30A1SPQ
STANDARD; THERMOPLASTIC BODY; 1 POLE; CLASS CC FUSE; FUSE VOLTAGE RATING 600 V; FUSE CURRENT RATING 30 AMPERE; WIRE SIZE 14 TO 10 AWG (COPPER); PRESSURE SCREW WITH QUICK CONNECT TERMINAL; CLIP TIN PLATED COPPER ALLOY; APPROVAL UL, CSA, CE
Application For ATDR, ATMR, ATQR, CCMR, FRQ-R, KLDR, KLKR, KTK-R And LP-CC Fuses Catalog Number 6CC30A1SPQ Class CC Connection Screw Country of Origin USA Material Fuse Clip: Tin Plated Copper Alloy, Insulator Base: Glass Filled Polycarbonate (Thermoplastic) Mounting Panel Operating Temperature -40 To 150 ° C UL RTI Standard UL 4248-1 And UL 4248-4, UL File Number IZLT.E35113, CSA C22.2 Number 39-M1987, CSA File Number LR21455, CE Certified To IEC 60947-1, RoHS Compliant Type Fuse Holder UNSPSC 39121624 UPC 11 78433715500 UPC 12 78433715500 Stock Status NONSTOCK Brand Marathon® Manufacturer Marathon Special Products Amperage Rating 30 A Voltage Rating 600 VAC//VDC For ATDR, ATMR, ATQR, CCMR, FRQ-R, KLDR, KLKR, KTK-R And LP-CC Fuses Holds fuse size 13/32 IN diameter X 1-1/2 IN; 0 - 30 AMP max (amperage rating based on maximum fuse rating for that physical size); Copper wire only; Approved for 200 KAMP withstand rating; Mechanical ratings: Flammability rating of insulator base: UL 94V-0, Touch protection: IP-20 (IEC 60529); Glass filled polycarbonate (thermoplastic) reject member; Tin plated steel Straddle plate thread forming #10-32 screws; Zinc plated steel fuse clip anchor screws; Wire strip length: 7/16 IN; Panel mountable: #10 fastener, torque to 25 - 30 LB-IN; Quick connect standard with screw (S) or sems pressure (SP)