or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU196278
MFGR #ADP3
Your Cost: $142.65/ea
nVent HOFFMAN Data Pocket, Series: UX1Y, 12 in H x 12 in W, For Use With: Enclosures, Steel, Light Gray
nVent HOFFMAN Data Pocket, Series: UX1Y, 12 in H x 12 in W, For Use With: Enclosures, Steel, Light Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number ADP3 Color White Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.86 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 4.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 20.5740 cm Interchangeable No Item Group A80DP Length [Metric] 37.3380 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Package Quantity 1 Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Thickness 16 ga Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121334 UPC 11 78351026499 UPC 12 78351026499 Width [Metric] 31.7500 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ADP3 |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.86 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 4.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 20.5740 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80DP |
| Length [Metric] | 37.3380 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Thickness | 16 ga |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351026499 |
| UPC 12 | 78351026499 |
| Width [Metric] | 31.7500 cm |