or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU449733
MFGR #PPF76
Your Cost: $410.22/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Subpanel, Full, Series: P20, 530 mm Width, 585 mm Height, For Use With: ProLine⢠700 mm H x 600 mm W Modular Enclosure Frames, Steel, Painted, White
nVent HOFFMAN ProLine⢠Subpanel, Full, Series: P20, 530 mm Width, 585 mm Height, For Use With: ProLine⢠700 mm H x 600 mm W Modular Enclosure Frames, Steel, Painted, White
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PPF76 Color White Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 1.03 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 18.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403999045 Height [Metric] 7.6200 cm Item Group P20 Length [Metric] 64.7700 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351098930 UPC 12 78351098930
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PPF76 |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 1.03 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 18.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403999045 |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Item Group | P20 |
| Length [Metric] | 64.7700 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351098930 |
| UPC 12 | 78351098930 |