or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU273449
MFGR #PPF208
Your Cost: $637.09/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Subpanel, Full, Series: P20, 730 mm Width, 1885 mm Height, For Use With: ProLine⢠2000 mm H x 800 mm W Modular Enclosure Frames, Steel, Painted, White
nVent HOFFMAN ProLine⢠Subpanel, Full, Series: P20, 730 mm Width, 1885 mm Height, For Use With: ProLine⢠2000 mm H x 800 mm W Modular Enclosure Frames, Steel, Painted, White
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PPF208 Color White Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 2.81 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 61.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 27.67 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 5.7150 cm Item Group P20 Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351099110 UPC 12 783510991104 Width [Metric] 73.6600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PPF208 |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 2.81 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 61.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 27.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 5.7150 cm |
| Item Group | P20 |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351099110 |
| UPC 12 | 783510991104 |
| Width [Metric] | 73.6600 cm |