or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU175581
MFGR #PP96G
Your Cost: $211.33/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Back Panel, Full, Series: P20, 530 mm Width, 835 mm Height, For Use With: ProLine⢠835 mm H x 530 mm W Frames and Gold Series NEMA 12 PGLD1074DC Desk Console Enclosures, Steel, Galvanized, Gray
nVent HOFFMAN ProLine⢠Back Panel, Full, Series: P20, 530 mm Width, 835 mm Height, For Use With: ProLine⢠835 mm H x 530 mm W Frames and Gold Series NEMA 12 PGLD1074DC Desk Console Enclosures, Steel, Galvanized, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PP96G Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD Enclosure PGLD1074DC EU RoHS Indicator NEW Finish Galvanized Gross Volume Per Pack 0.46 Gross Volume UOM FC Gross Weight per Pack Metric 10.74 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 2.5400 cm Interchangeable No Item Group P20 Length [Metric] 88.9000 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family ProLine Returnable Y Standards RoHS Complaint Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand ProLine Thickness 12 ga Type Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351014425 UPC 12 783510144258 Width [Metric] 57.1500 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PP96G |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | PGLD1074DC |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 0.46 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.74 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P20 |
| Length [Metric] | 88.9000 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | ProLine |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Complaint |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | ProLine |
| Thickness | 12 ga |
| Type | Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351014425 |
| UPC 12 | 783510144258 |
| Width [Metric] | 57.1500 cm |