or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU202133
MFGR #PP116G
Your Cost: $249.66/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Back Panel, Full, Series: P20, 564 mm Width, 1021 mm Height, For Use With: ProLine⢠1021 mm H x 564 mm W Frames and Gold Series NEMA 12 PGLD1275DC Desk Console Enclosures, Steel, Galvanized, Gray
nVent HOFFMAN ProLine⢠Back Panel, Full, Series: P20, 564 mm Width, 1021 mm Height, For Use With: ProLine⢠1021 mm H x 564 mm W Frames and Gold Series NEMA 12 PGLD1275DC Desk Console Enclosures, Steel, Galvanized, Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PP116G Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD Enclosure PGLD1275DC EU RoHS Indicator NEW Finish Galvanized Gross Volume Per Pack 0.54 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 30.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 13.61 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 2.5400 cm Interchangeable No Item Group P20 Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family ProLine Returnable Y Standards RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Thickness 12 ga Type Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351014427 UPC 12 783510144272 Width [Metric] 58.4200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PP116G |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | PGLD1275DC |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 0.54 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 30.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.61 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P20 |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | ProLine |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Thickness | 12 ga |
| Type | Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351014427 |
| UPC 12 | 783510144272 |
| Width [Metric] | 58.4200 cm |