or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN ProLine⢠P19RP9UA P20 Rack Panel, 15-3/4 in H x 19 in W, For Use With ProLine⢠Modular Enclosure Systems, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN ProLine⢠P19RP9UA P20 Rack Panel, 15-3/4 in H x 19 in W, For Use With ProLine⢠Modular Enclosure Systems, Aluminum
SKU662702
MFGR #P19RP9UA
Your Cost: $96.55/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Rack Panel, Series: P20, 19 in Width, 15-3/4 in Height, For Use With: ProLine⢠Modular Enclosure Systems, Aluminum, Anodized, Clear
nVent HOFFMAN ProLine⢠Rack Panel, Series: P20, 19 in Width, 15-3/4 in Height, For Use With: ProLine⢠Modular Enclosure Systems, Aluminum, Anodized, Clear
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order Yes Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number P19RP9UA Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Brushed Gross Volume Per Pack 0.14 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 4.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 1.2700 cm Interchangeable No Item Group P20 Length [Metric] 58.4200 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family ProLine Rack Angle Size 19 in. Rack Units 9 Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351077100 UPC 12 783510771003 Width [Metric] 53.9750 cm Controls and Drives Aluminum rack panels are 1/8 in THK 5052-H32 alloy All panels are flat with oblong holes positioned at EIA standard spacing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | Yes |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | P19RP9UA |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Brushed |
| Gross Volume Per Pack | 0.14 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 4.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P20 |
| Length [Metric] | 58.4200 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | ProLine |
| Rack Angle Size | 19 in. |
| Rack Units | 9 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351077100 |
| UPC 12 | 783510771003 |
| Width [Metric] | 53.9750 cm |
| Controls and Drives |
| Aluminum rack panels are 1/8 in THK 5052-H32 alloy |
| All panels are flat with oblong holes positioned at EIA standard spacing |