or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU223000
MFGR #P19RP16UA
Your Cost: $130.53/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Rack Panel, Series: P20, 19 in Width, 28 in Height, For Use With: ProLine⢠Modular Enclosure Systems, Aluminum, Anodized, Clear
nVent HOFFMAN ProLine⢠Rack Panel, Series: P20, 19 in Width, 28 in Height, For Use With: ProLine⢠Modular Enclosure Systems, Aluminum, Anodized, Clear
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number P19RP16UA Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 0.53 Gross Volume UOM FC Gross Weight per Pack Metric 3.60 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 3.1750 cm Item Group P20 Length [Metric] 85.0900 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351077140 UPC 12 783510771409 Width [Metric] 55.2450 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | P19RP16UA |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 0.53 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.60 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Item Group | P20 |
| Length [Metric] | 85.0900 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351077140 |
| UPC 12 | 783510771409 |
| Width [Metric] | 55.2450 cm |