or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKUPDW~14194414
MFGR #ECFA300
$/ea
nVent HOFFMAN Earthing Cable, Series: ECFA, Copper, Smooth Matte, Green/Yellow, 11.81 in L x 15 in W x 0.31 in D x 0.51 in H Dimensions
nVent HOFFMAN Earthing Cable, Series: ECFA, Copper, Smooth Matte, Green/Yellow, 11.81 in L x 15 in W x 0.31 in D x 0.51 in H Dimensions
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ECFA300 Connection M8 / M8 Consist Of Earthing Cables; Mounting Components and Instruction Manual Country of Origin RO Currency USD EU RoHS Indicator PND Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 0.25 Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 6.0000 in Height [Metric] 15.2400 cm Item Group FCY Length 6.0000 in Length [Metric] 30.4800 cm Returnable Y Size 0.51 x 15 x 0.31 inch Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121334 UPC 11 78351047368 UPC 12 783510473686 Width 12.0000 in Width [Metric] 15.2400 cm Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Yellow Green Material Copper Controls and Drives; Factory Automation and Process Control Ready to use, pre-cut earthing cable that facilitates both procurement and installation 6 mm squared copper earthing/grounding cable pre-cut with pre-assembled connectors The cable is ready for use and can be easily installed between sections of the enclosure Ready to use cables ensure that both procurement and installation can be done efficiently For earthing between metallic part
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ECFA300 |
| Connection | M8 / M8 |
| Consist Of | Earthing Cables; Mounting Components and Instruction Manual |
| Country of Origin | RO |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 0.25 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 6.0000 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Item Group | FCY |
| Length | 6.0000 in |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 0.51 x 15 x 0.31 inch |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351047368 |
| UPC 12 | 783510473686 |
| Width | 12.0000 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Yellow Green |
| Material | Copper |
| Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| Ready to use, pre-cut earthing cable that facilitates both procurement and installation |
| 6 mm squared copper earthing/grounding cable pre-cut with pre-assembled connectors |
| The cable is ready for use and can be easily installed between sections of the enclosure |
| Ready to use cables ensure that both procurement and installation can be done efficiently |
| For earthing between metallic part |