or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU47947
MFGR #PLHK
Your Cost: $141.92/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠L-Handle, Series: P20, For Use With: ProLine⢠Modular Enclosure Doors, Steel, Cast Zinc/Polyester Powder Painted, Black
nVent HOFFMAN ProLine⢠L-Handle, Series: P20, For Use With: ProLine⢠Modular Enclosure Doors, Steel, Cast Zinc/Polyester Powder Painted, Black
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PLHK Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Weight Per Pack 1.2600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.57 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 4.4450 cm Length [Metric] 34.2900 cm Returnable Y Sub Brand ProLine UNSPSC 39121334 UPC 11 78351095260 UPC 12 783510952600 Width [Metric] 25.4000 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures Assemble to Order Yes Color Jet Black Color Code RAL 9005 Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.14 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Interchangeable No Item Group P20 Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family ProLine Product Type Accessories
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PLHK |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Weight Per Pack | 1.2600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.57 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 4.4450 cm |
| Length [Metric] | 34.2900 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | ProLine |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351095260 |
| UPC 12 | 783510952600 |
| Width [Metric] | 25.4000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| Assemble to Order | Yes |
| Color | Jet Black |
| Color Code | RAL 9005 |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.14 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P20 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | ProLine |
| Product Type | Accessories |