or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKUPDW~14194413
MFGR #DW01
Your Cost: $63.38/ea
nVent HOFFMAN Door Wheel, Series: DW, For Use With: Floor Standing Enclosure Door Frame, Plastic, Smooth Matte, Pure White, 2.87 in W x 1.81 in D x 2.91 in H Dimensions
nVent HOFFMAN Door Wheel, Series: DW, For Use With: Floor Standing Enclosure Door Frame, Plastic, Smooth Matte, Pure White, 2.87 in W x 1.81 in D x 2.91 in H Dimensions
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DW01 Country of Origin RO Currency USD EU RoHS Indicator PND Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 15.2400 cm Length [Metric] 20.3200 cm Returnable Y UNSPSC 39121334 UPC 11 78351047291 UPC 12 783510472917 Width [Metric] 15.2400 cm Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Plastic Type IEC Enclosure Accessories Color Pure White Consist Of Door Wheel; Mounting Components and Instruction Manual Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 0.17 Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Item Group FCY
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DW01 |
| Country of Origin | RO |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351047291 |
| UPC 12 | 783510472917 |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Plastic |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| Color | Pure White |
| Consist Of | Door Wheel; Mounting Components and Instruction Manual |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 0.17 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Item Group | FCY |