or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN DPSL01 Door Support, For Use With Floor Standing Enclosure Door Frame, 10 ga Plastic, Light Gray
nVent HOFFMAN DPSL01 Door Support, For Use With Floor Standing Enclosure Door Frame, 10 ga Plastic, Light Gray
SKU1193989
MFGR #DPSL01
Your Cost: $57.79/ea
nVent HOFFMAN Door Support, Series: DPSL, For Use With: Floor Standing Enclosure Door Frame, 10 ga Plastic, Smooth Matte, Light Gray, 1.38 in W x 1.68 in D x 2.22 in H Dimensions
nVent HOFFMAN Door Support, Series: DPSL, For Use With: Floor Standing Enclosure Door Frame, 10 ga Plastic, Smooth Matte, Light Gray, 1.38 in W x 1.68 in D x 2.22 in H Dimensions
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DPSL01 Country of Origin RO Currency USD EU RoHS Indicator PND Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 15.2400 cm Returnable Y UNSPSC 39121334 UPC 11 78351047207 UPC 12 783510472078 Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Plastic Type IEC Enclosure Accessories Color Light Gray Consist Of Door Plastic Support; Mounting Components and Instruction Manual Construction 10 gauge Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Item Group FCY
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DPSL01 |
| Country of Origin | RO |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351047207 |
| UPC 12 | 783510472078 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Plastic |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| Color | Light Gray |
| Consist Of | Door Plastic Support; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 10 gauge |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Item Group | FCY |