or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKUPDW~14194379
MFGR #DHN180
Your Cost: $199.69/ea
nVent HOFFMAN Door Hinge, 180 deg Adjustable, Series: DHN, For Use With: Floor Standing Enclosure, Die Cast Alloy, Blue
nVent HOFFMAN Door Hinge, 180 deg Adjustable, Series: DHN, For Use With: Floor Standing Enclosure, Die Cast Alloy, Blue
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DHN180 Country of Origin RO Currency USD EU RoHS Indicator PND Gross Weight Per Pack 1.9800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.90 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 15.2400 cm Returnable Y UNSPSC 39121334 UPC 11 78351046517 UPC 12 783510465179 Width [Metric] 10.1600 cm Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Die-cast alloy Color Black Gross Volume Per Pack 0.06 Harmonization Tariff Schedule Code 8302106090 Item Group FCY
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DHN180 |
| Country of Origin | RO |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Gross Weight Per Pack | 1.9800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351046517 |
| UPC 12 | 783510465179 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Die-cast alloy |
| Color | Black |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302106090 |
| Item Group | FCY |