or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24814
MFGR #AEK230NDH
Your Cost: $716.25/ea
nVent HOFFMAN Electrical Interlock, AEK-NDH Style, Series: A80, For Use With: Hoffman NEMA 1/12/4/4X Enclosure and CH/CHAL/CHNF/CHNFSS/CHS Junction Box, 240 VAC, 60 Hz, 0.5/0.32A, Steel, Zinc Plated, 3.25 in H x 3.75 in W x 1.88 in D
nVent HOFFMAN Electrical Interlock, AEK-NDH Style, Series: A80, For Use With: Hoffman NEMA 1/12/4/4X Enclosure and CH/CHAL/CHNF/CHNFSS/CHS Junction Box, 240 VAC, 60 Hz, 0.5/0.32A, Steel, Zinc Plated, 3.25 in H x 3.75 in W x 1.88 in D
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AEK230NDH Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Weight Per Pack 1.6200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.74 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 7.6200 cm Length [Metric] 13.4620 cm Returnable Y UNSPSC 39121321 UPC 11 78351026750 UPC 12 783510267506 Width [Metric] 9.3980 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Type Electrical Accessories Accessory Type Electrical Accessories Assemble to Order No Color Unpainted Finish Plated Gross Volume Per Pack 0.03 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8301300090 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes Package Quantity 1
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AEK230NDH |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Weight Per Pack | 1.6200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.74 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length [Metric] | 13.4620 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351026750 |
| UPC 12 | 783510267506 |
| Width [Metric] | 9.3980 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Type | Electrical Accessories |
| Accessory Type | Electrical Accessories |
| Assemble to Order | No |
| Color | Unpainted |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.03 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301300090 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |