or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24816
MFGR #AEK115
Your Cost: $534.51/ea
nVent HOFFMAN Electrical Interlock, AEK Style, Series: A80, For Use With: Hoffman NEMA 12 Door Latching Mechanism Enclosures, 120 VAC, 60 Hz, 0.1/0.63 A, Steel, Zinc Plated, 6.19 in W x 1.81 in D
nVent HOFFMAN Electrical Interlock, AEK Style, Series: A80, For Use With: Hoffman NEMA 12 Door Latching Mechanism Enclosures, 120 VAC, 60 Hz, 0.1/0.63 A, Steel, Zinc Plated, 6.19 in W x 1.81 in D
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AEK115 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Weight Per Pack 1.4600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.66 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 5.8420 cm Length [Metric] 17.5260 cm Returnable Y UNSPSC 39121321 UPC 11 78351026800 UPC 12 783510268008 Width [Metric] 8.6360 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Type Electrical Accessories Accessory Type Electrical Accessories Assemble to Order No Color Unpainted Finish Plated Gross Volume Per Pack 0.03 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8301300090 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes Package Quantity 1
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AEK115 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Weight Per Pack | 1.4600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Length [Metric] | 17.5260 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351026800 |
| UPC 12 | 783510268008 |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Type | Electrical Accessories |
| Accessory Type | Electrical Accessories |
| Assemble to Order | No |
| Color | Unpainted |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.03 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301300090 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |