or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU975288
MFGR #P2CS208
Your Cost: $336.74/ea
nVent HOFFMAN PROLINE⢠G2 Side Cover, Series: P40, 30.1 in Depth, 78.1 in Height, For Use With: 2000 mm H x 800 mm W Frames, Steel, Polyester Powder Coated, Light Gray
nVent HOFFMAN PROLINE⢠G2 Side Cover, Series: P40, 30.1 in Depth, 78.1 in Height, For Use With: 2000 mm H x 800 mm W Frames, Steel, Polyester Powder Coated, Light Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number P2CS208 Color Light Gray Color Code RAL 7035 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 1.39 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 40.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 18.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 25.4000 cm Item Group P40 Length [Metric] 50.8000 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards EU Certified, ARRA, Buy American Act Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Thickness 16 ga Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351031345 UPC 12 783510313456 Width [Metric] 30.4800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | P2CS208 |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 1.39 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 40.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 18.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 25.4000 cm |
| Item Group | P40 |
| Length [Metric] | 50.8000 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | EU Certified, ARRA, Buy American Act Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Thickness | 16 ga |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351031345 |
| UPC 12 | 783510313456 |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |