or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU910766
MFGR #PSS186HF2
Your Cost: $959.10/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Solid Side, EMC Medium EMI/RFI, Series: P20EM, 21.77 in Width, 0.98 in Depth, 68.46 in Height, For Use With: 1800 mm H x 600 mm W Frames, Steel, Light Gray
nVent HOFFMAN ProLine⢠Solid Side, EMC Medium EMI/RFI, Series: P20EM, 21.77 in Width, 0.98 in Depth, 68.46 in Height, For Use With: 1800 mm H x 600 mm W Frames, Steel, Light Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PSS186HF2 Color Light Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 2.80 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 34.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 15.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403999045 Height [Metric] 7.6200 cm Item Group P20EM Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type EMC UNSPSC 39121334 UPC 11 78351011559 UPC 12 783510115593 Width [Metric] 58.4200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PSS186HF2 |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 2.80 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 34.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403999045 |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Item Group | P20EM |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | EMC |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351011559 |
| UPC 12 | 783510115593 |
| Width [Metric] | 58.4200 cm |