or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU311024
MFGR #PPBCV1800
Your Cost: $177.14/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Base Cover, Vented Plinth, Series: P20, 31.46 in Width, 100 mm Height, For Use With: ProLine⢠100 x 800 mm Single Bay Modular Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Black
nVent HOFFMAN ProLine⢠Base Cover, Vented Plinth, Series: P20, 31.46 in Width, 100 mm Height, For Use With: ProLine⢠100 x 800 mm Single Bay Modular Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Black
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PPBCV1800 Color Jet Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 0.28 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 5.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403999045 Height [Metric] 5.7150 cm Item Group P20 Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351013323 UPC 12 78351013323 Width [Metric] 16.5100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PPBCV1800 |
| Color | Jet Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 0.28 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 5.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403999045 |
| Height [Metric] | 5.7150 cm |
| Item Group | P20 |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351013323 |
| UPC 12 | 78351013323 |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |