or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Vynckier Enclosure Systemsckier Enclosure Systems A71-DTCOVERLG APO A71 DT COVER
Vynckier Enclosure Systemsckier Enclosure Systems A71-DTCOVERLG APO A71 DT COVER
SKU40430
MFGR #A71-DTCOVERLG
Your Cost: $223.96/ea
Vynckier Enclosure Systems A71-DTCOVERLG DT Cover, Fiberglass Reinforced Polyester Frame, Transparent Polycarbonate Inspection Window, Rectangular Shape, Interior: 13.86 IN Height X 11.1 IN Width X 1.65 IN Depth, Exterior: 14.65 IN Height X 11.89 IN Width X 1.77 IN Depth, Temperature Resistance: -58 To 248 DEG F, NEMA 3, 3R, 4, 4X, 12 And 13, UL 508 Listed, CSA Certified Per C22.2 Number 94, IEC 439-1, IEC 529 - Rated IP66-11, EN 50298, CE, AS Number 3131-1991, EExell, INTEX 84.102.378 U, LLOYD's, BASEEFA, KEMA - Netherlands, CEBEC - Belgium, RoHS Compliant, For APO Series Enclosures
Vynckier Enclosure Systems A71-DTCOVERLG DT Cover, Fiberglass Reinforced Polyester Frame, Transparent Polycarbonate Inspection Window, Rectangular Shape, Interior: 13.86 IN Height X 11.1 IN Width X 1.65 IN Depth, Exterior: 14.65 IN Height X 11.89 IN Width X 1.77 IN Depth, Temperature Resistance: -58 To 248 DEG F, NEMA 3, 3R, 4, 4X, 12 And 13, UL 508 Listed, CSA Certified Per C22.2 Number 94, IEC 439-1, IEC 529 - Rated IP66-11, EN 50298, CE, AS Number 3131-1991, EExell, INTEX 84.102.378 U, LLOYD's, BASEEFA, KEMA - Netherlands, CEBEC - Belgium, RoHS Compliant, For APO Series Enclosures
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A71-DTCOVERLG Color Light Gray Country of Origin BE Currency USD Depth 1.77 EU RoHS Indicator PND Finish Smooth Matte Gross Weight Per Pack 3.1000 lb Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 1.9000 in Item Group AP2 Length 12.0000 in Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Fiberglass Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Fiberglass and Thermoplastic Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 63539403665 UPC 12 635394036658 Width 14.8000 in Controls and Drives; Corrosive Environments DT covers are maintenance free andecorrosion resistant; Transparent hinged inspection window cover and 4 non-metallic corner screws to secure the cover to the base; Frames are made from hot compression molded halogen free, self extinguishing fiberglass reinforced polyester (FRP) that can withstand continuous temperatures from -50 to 150 ° C; Inspection windows are made from transparent polycarbonate that can withstand continuous temperatures to 120 ° C; Included thumb screw inserts allow quick window opening for access to interior components; Gaskets are made from continuously poured polyurethane foam; For use as inspection windows in highly corrosive environments where easy viewing and access is essential
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A71-DTCOVERLG |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | BE |
| Currency | USD |
| Depth | 1.77 |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Weight Per Pack | 3.1000 lb |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 1.9000 in |
| Item Group | AP2 |
| Length | 12.0000 in |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Fiberglass |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Fiberglass and Thermoplastic Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 63539403665 |
| UPC 12 | 635394036658 |
| Width | 14.8000 in |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| DT covers are maintenance free andecorrosion resistant; Transparent hinged inspection window cover and 4 non-metallic corner screws to secure the cover to the base; Frames are made from hot compression molded halogen free, self extinguishing fiberglass reinforced polyester (FRP) that can withstand continuous temperatures from -50 to 150 ° C; Inspection windows are made from transparent polycarbonate that can withstand continuous temperatures to 120 ° C; Included thumb screw inserts allow quick window opening for access to interior components; Gaskets are made from continuously poured polyurethane foam; For use as inspection windows in highly corrosive environments where easy viewing and access is essential |