or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN ProLine⢠PMB69 P20 Mobile Base, 52.72 in L x 23.62 in W x 3.98 in H, For Use With ProLine⢠600 x 800/900 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Black
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN ProLine⢠PMB69 P20 Mobile Base, 52.72 in L x 23.62 in W x 3.98 in H, For Use With ProLine⢠600 x 800/900 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Black
SKU551550
MFGR #PMB69
Your Cost: $871.21/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Mobile Base, Series: P20, 52.72 in L x 23.62 in W x 3.98 in H, For Use With: ProLine⢠600 x 800/900 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Black
nVent HOFFMAN ProLine⢠Mobile Base, Series: P20, 52.72 in L x 23.62 in W x 3.98 in H, For Use With: ProLine⢠600 x 800/900 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Black
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PMB69 Color Jet Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 3.44 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 60.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 27.22 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 10.1600 cm Item Group P20 Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351037879 UPC 12 78351037879 Width [Metric] 60.9600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PMB69 |
| Color | Jet Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 3.44 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 60.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 27.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Item Group | P20 |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351037879 |
| UPC 12 | 78351037879 |
| Width [Metric] | 60.9600 cm |