or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU91383
MFGR #PB166
Your Cost: $376.04/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Bottom Solid Base, Series: P20, 100 mm H x 599 mm W x 559 mm D, For Use With: ProLine⢠600 x 600 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Black
nVent HOFFMAN ProLine⢠Bottom Solid Base, Series: P20, 100 mm H x 599 mm W x 559 mm D, For Use With: ProLine⢠600 x 600 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Black
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PB166 Color Jet Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 1.99 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 25.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403999045 Height [Metric] 13.9700 cm Item Group P20 Length [Metric] 65.4050 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351097670 UPC 12 78351097670
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PB166 |
| Color | Jet Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 1.99 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 25.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403999045 |
| Height [Metric] | 13.9700 cm |
| Item Group | P20 |
| Length [Metric] | 65.4050 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351097670 |
| UPC 12 | 78351097670 |