or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1193976
MFGR #PFS1120
Your Cost: $760.12/ea
nVent HOFFMAN Front/Rear Plinth, Series: PFS, 47.09 in W x 2.36 in D x 3.94 in H Size, Floor/Panel Mounting, For Use With: 1200 mm D x 100 mm H Floor Standing Enclosure, 16 ga 304/314L Stainless Steel, Brushed, Unpainted
nVent HOFFMAN Front/Rear Plinth, Series: PFS, 47.09 in W x 2.36 in D x 3.94 in H Size, Floor/Panel Mounting, For Use With: 1200 mm D x 100 mm H Floor Standing Enclosure, 16 ga 304/314L Stainless Steel, Brushed, Unpainted
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PFS1120 Consist Of Front/Rear Plinth, Stainless Steel; Mounting Components and Instruction Manual Construction 16 gauge Country of Origin PL Currency USD EU RoHS Indicator PND Finish Brushed Gross Volume Per Pack 2.65 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 14.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 6.46 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 8.0000 in Height [Metric] 20.3200 cm Item Group FCSY Length 12.0000 in Length [Metric] 120.9548 cm Returnable Y Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121334 UPC 11 78351052598 UPC 12 783510525989 Width 47.6200 in Width [Metric] 30.4800 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material 304 Stainless Steel Size 3.94 x 47.09 x 2.36 inch
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PFS1120 |
| Consist Of | Front/Rear Plinth, Stainless Steel; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 16 gauge |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Finish | Brushed |
| Gross Volume Per Pack | 2.65 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 14.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.46 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Item Group | FCSY |
| Length | 12.0000 in |
| Length [Metric] | 120.9548 cm |
| Returnable | Y |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351052598 |
| UPC 12 | 783510525989 |
| Width | 47.6200 in |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Size | 3.94 x 47.09 x 2.36 inch |