or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKUPDW~14194595
MFGR #PF2100
Your Cost: $599.07/ea
nVent HOFFMAN Front/Rear Plinth, Series: PF Series, 39.29 in W x 2.46 in D x 7.87 in H Size, Floor/Panel Mounting, For Use With: 1000 mm W x 200 mm H Floor Standing Enclosure, 16 ga Mild Steel, Powder Coated, Umbra Gray
nVent HOFFMAN Front/Rear Plinth, Series: PF Series, 39.29 in W x 2.46 in D x 7.87 in H Size, Floor/Panel Mounting, For Use With: 1000 mm W x 200 mm H Floor Standing Enclosure, 16 ga Mild Steel, Powder Coated, Umbra Gray
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PF2100 Consist Of Front/Rear Plinths; Mounting Components and Instruction Manual Construction 16 gauge Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.84 Gross Weight Per Pack 20.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.0000 in Height [Metric] 10.1600 cm Item Group FCY Length 8.2500 in Length [Metric] 111.1250 cm Returnable Y Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121334 UPC 11 78351052574 UPC 12 783510525743 Width 43.7500 in Width [Metric] 20.9550 cm Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Umbra Gray Material Mild Steel Size 7.87 x 39.29 x 2.46 inch
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PF2100 |
| Consist Of | Front/Rear Plinths; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 16 gauge |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.84 |
| Gross Weight Per Pack | 20.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.0000 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Item Group | FCY |
| Length | 8.2500 in |
| Length [Metric] | 111.1250 cm |
| Returnable | Y |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351052574 |
| UPC 12 | 783510525743 |
| Width | 43.7500 in |
| Width [Metric] | 20.9550 cm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Umbra Gray |
| Material | Mild Steel |
| Size | 7.87 x 39.29 x 2.46 inch |