or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN PF2060 Front/Rear Plinth, 23.54 in W x 2.46 in D x 7.87 in H, For Use With 600 mm W x 200 mm H Floor Standing Enclosure, 16 ga Mild Steel, Umbra Gray
nVent HOFFMAN PF2060 Front/Rear Plinth, 23.54 in W x 2.46 in D x 7.87 in H, For Use With 600 mm W x 200 mm H Floor Standing Enclosure, 16 ga Mild Steel, Umbra Gray
SKU1411849
MFGR #PF2060
Your Cost: $380.06/ea
nVent HOFFMAN Front/Rear Plinth, Series: PF Series, 23.54 in W x 2.46 in D x 7.87 in H Size, Floor/Panel Mounting, For Use With: 600 mm W x 200 mm H Floor Standing Enclosure, 16 ga Mild Steel, Powder Coated, Umbra Gray
nVent HOFFMAN Front/Rear Plinth, Series: PF Series, 23.54 in W x 2.46 in D x 7.87 in H Size, Floor/Panel Mounting, For Use With: 600 mm W x 200 mm H Floor Standing Enclosure, 16 ga Mild Steel, Powder Coated, Umbra Gray
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PF2060 Color Umbra Gray Consist Of Front/Rear Plinths; Mounting Components and Instruction Manual Construction 16 gauge Country of Origin RO Currency USD EU RoHS Indicator PND Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 4.00 Gross Weight Per Pack 13.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 6.19 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 30.4800 cm Item Group FCY Length [Metric] 60.9600 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121334 UPC 11 78351052572 UPC 12 783510525729 Width [Metric] 60.9600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PF2060 |
| Color | Umbra Gray |
| Consist Of | Front/Rear Plinths; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 16 gauge |
| Country of Origin | RO |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 4.00 |
| Gross Weight Per Pack | 13.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.19 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Item Group | FCY |
| Length [Metric] | 60.9600 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351052572 |
| UPC 12 | 783510525729 |
| Width [Metric] | 60.9600 cm |