or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU452346
MFGR #PGP88
Your Cost: $210.29/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Gland Plate, Solid, Series: P20, For Use With: ProLine⢠800 mm W x 800 mm D Enclosure Single Bay Frames and Sub Panels/Rack Angles, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray
nVent HOFFMAN ProLine⢠Gland Plate, Solid, Series: P20, For Use With: ProLine⢠800 mm W x 800 mm D Enclosure Single Bay Frames and Sub Panels/Rack Angles, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PGP88 Color Light Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 1.75 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 23.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 10.43 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403999045 Height [Metric] 7.6200 cm Item Group P20 Length [Metric] 83.8200 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type Solid UNSPSC 39121334 UPC 11 78351029869 UPC 12 78351029869
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PGP88 |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 1.75 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 23.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403999045 |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Item Group | P20 |
| Length [Metric] | 83.8200 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | Solid |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351029869 |
| UPC 12 | 78351029869 |