or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90434
MFGR #PCEGP
Your Cost: $274.52/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Cable Entry Gland Plate, Series: P20, 13.4 in L x 3.5 in W, For Use With: ProLine⢠100 mm Solid Base Gland Openings, Steel, Polyester Powder Coated, Black
nVent HOFFMAN ProLine⢠Cable Entry Gland Plate, Series: P20, 13.4 in L x 3.5 in W, For Use With: ProLine⢠100 mm Solid Base Gland Openings, Steel, Polyester Powder Coated, Black
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PCEGP Color Jet Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 0.35 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 1.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.64 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 6.3500 cm Item Group P20 Length [Metric] 45.7200 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351022469 UPC 12 78351022469 Width [Metric] 33.6550 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PCEGP |
| Color | Jet Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 0.35 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 1.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.64 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Item Group | P20 |
| Length [Metric] | 45.7200 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351022469 |
| UPC 12 | 78351022469 |
| Width [Metric] | 33.6550 cm |