or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Quazite® PG1118BA12 PG Style Small Straight Wall Box With Open Bottom, 18 in L x 11 in W x 12 in D, Polymer Concrete
Custom_Product_Images_Illustration
Quazite® PG1118BA12 PG Style Small Straight Wall Box With Open Bottom, 18 in L x 11 in W x 12 in D, Polymer Concrete
SKU141908
MFGR #PG1118BA12
Your Cost: $147.27/ea
Since 1971, QUAZITE® precast polymer concrete products have been used by utilities and contractors for durable, cost-effective applications. QUAZITE® encompasses a broad range of underground utility products including: service boxes and handholes, electrical equipment pads, telephone cabinet pads, CATV enclosures, water meter boxes, box pads and traffic signal cabinet bases.
Since 1971, QUAZITE® precast polymer concrete products have been used by utilities and contractors for durable, cost-effective applications. QUAZITE® encompasses a broad range of underground utility products including: service boxes and handholes, electrical equipment pads, telephone cabinet pads, CATV enclosures, water meter boxes, box pads and traffic signal cabinet bases.
Application C&I, Water, Communications, Electric Utility ARRA Compliant C Brand Quazite® Buy American Compliant C Cable Entry Not Standard Catalog Number PG1118BA12 Color Ivory Country of Origin US Currency USD Depth 12 in EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 1.88 Gross Volume per Pack Metric 0.05 Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight per Pack Metric 18.58 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 6810990080 Height 12.00 in Height [Metric] 30.4800 cm Manufacturer Hubbell Power Systems Material Polymer Concrete Mounting Type Stackable Number Of Outlet 0 Returnable Y Standard ANSI /SCTE 77 2010 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedANSI/SCTE 77 2010 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Quazite Type PG Style Small UNSPSC 39121336 UPC 11 66203711632 UPC 12 662037116323
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | C&I, Water, Communications, Electric Utility |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Quazite® |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Not Standard |
| Catalog Number | PG1118BA12 |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 12 in |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 1.88 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 18.58 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 6810990080 |
| Height | 12.00 in |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Manufacturer | Hubbell Power Systems |
| Material | Polymer Concrete |
| Mounting Type | Stackable |
| Number Of Outlet | 0 |
| Returnable | Y |
| Standard | ANSI /SCTE 77 2010 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedANSI/SCTE 77 2010 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Quazite |
| Type | PG Style Small |
| UNSPSC | 39121336 |
| UPC 11 | 66203711632 |
| UPC 12 | 662037116323 |