or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25578
MFGR #E1PBA
Your Cost: $166.22/ea
nVent HOFFMAN Pushbutton Enclosure, Sloped Front, Series: PB1, 3-1/2 in Length, 3-1/4 in Width, 4.84 in Depth, NEMA 12/IP65, Hinged Cover, 1 Outlets, Panel Mount, Steel, ANSI 61 Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Pushbutton Enclosure, Sloped Front, Series: PB1, 3-1/2 in Length, 3-1/4 in Width, 4.84 in Depth, NEMA 12/IP65, Hinged Cover, 1 Outlets, Panel Mount, Steel, ANSI 61 Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number E1PBA Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 1.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.82 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 12.7000 cm Length [Metric] 11.4300 cm Number Of Holes 1 Returnable Y Standards UL 508A Listed, Type 12, 13, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 12, 13, File No. E61997, RoHS Complaint Type Mild Steel Industrial Terminal and Junction Boxes UNSPSC 39121326 UPC 11 78351058520 UPC 12 783510585204 Width [Metric] 8.6360 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Enclosure Type Pushbutton Gross Volume Per Pack 0.04 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Interchangeable No IP Rating IP65 Item Group PB1 Modification Services Yes Package Quantity 1 Thickness 14 ga
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E1PBA |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Number Of Holes | 1 |
| Returnable | Y |
| Standards | UL 508A Listed, Type 12, 13, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 12, 13, File No. E61997, RoHS Complaint |
| Type | Mild Steel Industrial Terminal and Junction Boxes |
| UNSPSC | 39121326 |
| UPC 11 | 78351058520 |
| UPC 12 | 783510585204 |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Enclosure Type | Pushbutton |
| Gross Volume Per Pack | 0.04 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP65 |
| Item Group | PB1 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Thickness | 14 ga |