nVent HOFFMAN A30D2410 A9 Series Hazardous Location Enclosure, 30 in L x 24 in W x 10 in D, NEMA 9/IP60 NEMA Rating, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
SKU294477
MFGR #A30D2410
nVent HOFFMAN Hazardous Location Enclosure, Series: A9 Series, 30 in Length, 24 in Width, 10 in Depth, NEMA 9/IP60, Screw/Solid Cover, 21 in W x 27 in H Panel, Wall Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application
Hazardous Environments
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
A30D2410
Color
Gray
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
RCP
Finish
Powder Coat
Gross Volume Per Pack
8.51
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
238.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
107.96
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height [Metric]
33.0200 cm
Item Group
A9
Length [Metric]
99.0600 cm
Returnable
Y
Size
30.00x24.00x10.00 in
Standards
Type
Mild Steel Industrial Terminal and Junction Boxes
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
nVent HOFFMAN
Manufacturer
HOFFMAN ENCLOSURES
Depth
10
Height
13.0000 in
Length
29.0000 in
Material
Mild Steel
NEMA Rating
9 Class II Hazardous location certified
Width
39.0000 in