or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU280604
MFGR #A72N3618FSLP
Your Cost: $2,854.24/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Large, Series: A38, 72 in Length, 36 in Width, 18 in Depth, NEMA 1/IP30, Hinged Cover, 32 in W x 61.16 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Freestanding Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, Large, Series: A38, 72 in Length, 36 in Width, 18 in Depth, NEMA 1/IP30, Hinged Cover, 32 in W x 61.16 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Freestanding Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A72N3618FSLP Color Light Gray Color Code RAL 7035 Conductive Panel A61P32NG Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 70.00 Gross Volume UOM FC Gross Weight per Pack Metric 141.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 203.2000 cm Interchangeable No IP Rating IP30 Item Group A38 Length [Metric] 106.6800 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes NEMA Rating 1 Indoor, electrical protection Package Quantity 1 Panel Type A61P32N Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Thickness 14 ga Type Mild Steel Freestanding Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351013734 UPC 12 78351013734 Width [Metric] 91.4400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A72N3618FSLP |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Conductive Panel | A61P32NG |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 70.00 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight per Pack Metric | 141.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 203.2000 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP30 |
| Item Group | A38 |
| Length [Metric] | 106.6800 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 1 Indoor, electrical protection |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Type | A61P32N |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Thickness | 14 ga |
| Type | Mild Steel Freestanding Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351013734 |
| UPC 12 | 78351013734 |
| Width [Metric] | 91.4400 cm |