or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU352473
MFGR #A48N2518FSLP
Your Cost: $2,459.41/ea
nVent HOFFMAN Enclosure, Large, Series: A38, 48 in Length, 25-1/2 in Width, 18 in Depth, NEMA 1/IP30, Hinged Cover, 21.5 in W x 37.16 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Freestanding Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure, Large, Series: A38, 48 in Length, 25-1/2 in Width, 18 in Depth, NEMA 1/IP30, Hinged Cover, 21.5 in W x 37.16 in H Panel, Lock: 3-Point Latch/Padlock Handle, Freestanding Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A48N2518FSLP Color Light Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 12.50 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 150.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 68.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 45.7200 cm Item Group A38 Length [Metric] 121.9200 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 1 Indoor, electrical protection Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Mild Steel Freestanding Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351013727 UPC 12 78351013727 Width [Metric] 63.5000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A48N2518FSLP |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 12.50 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 150.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 68.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 45.7200 cm |
| Item Group | A38 |
| Length [Metric] | 121.9200 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 1 Indoor, electrical protection |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Mild Steel Freestanding Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351013727 |
| UPC 12 | 78351013727 |
| Width [Metric] | 63.5000 cm |