MFGR #A24AB2210LP
nVent HOFFMAN Disconnect Enclosure, Fixed Depth, Series: A22, 24 in Length, 21.38 in Width, 10 in Depth, NEMA 12/IP65, Continuous Hinged/Removable Cover, 17 in W x 21 in H Panel, Wall Mount, Steel, Painted, Gray
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A24AB2210LP |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 4.59 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 49.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 22.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 31.1150 cm |
| Item Group | A22 |
| Length [Metric] | 73.0250 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 24.00x21.38x10.00 in |
| Type | Mild Steel Wall Mounted Industrial Disconnect Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351032610 |
| UPC 12 | 783510326104 |
| Width [Metric] | 57.1500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Height | 12.2500 in |
| Length | 22.5000 in |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Width | 28.7500 in |